Węgiel kamienny – najlepszy do ogrzewania domu?

01Gdy planuje się wybudowanie własnego domu jednorodzinnego, już na początku, przy selekcji właściwego projektu, warto zwrócić uwagę na rodzaj ogrzewania. To od niego zależą późniejsze koszty eksploatacyjne.

 

 

Od lat najczęściej wykorzystywanym materiałem opałowym w Polsce jest węgiel kamienny. Węgiel jest ekonomicznym i jednocześnie także niewymagającym kosztownej inwestycji w instalację surowcem. Dodatkowym atutem jest jego powszechna dostępność. Alternatywą są instalacje gazowe, ogrzewanie elektryczne i z wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii, na przykład przy pomocy pomp ciepła lub kolektorów słonecznych, jednak są to zdecydowanie rzadziej wykorzystywane metody.

 

Węgiel nadal najczęściej kupowany

Statystyki mówią jednak, że ponad połowa Polaków wykorzystuje kotły centralnego ogrzewania przeznaczone do palenia węgla kamiennego. Jeżeli odliczy się z ogólnej sumy tych, którzy korzystają z ogrzewania w blokach, wtedy widać, że znaczna większość używa węgla jako opału. Gaz ziemny, prąd, olej opałowy, energia odnawialna są w mniejszości.

 

Głównie takie statystyki są powodem niskich cen węgla kamiennego. Jak zostało wspomniane, plusem jest także niski koszt przygotowania instalacji, nawet jeżeli zakupi się porządny kocioł z podajnikiem, wtedy i tak inwestycja nie jest tak duża. W większości gospodarstw domowych wykorzystuje się piece węglowe, w tym nowej generacji na ekogroszek. Składy Węgla oferują atrakcyjne ceny za tonę materiału z dostawą wprost do domu. Kwestie ekonomiczne zatem w całości przemawiają za węglem kamiennym.

 

W związku z tym podjęcie decyzji, czy zakupić kocioł przeznaczony do spalania tego rodzaju opału, zwykle nie jest dla większości osób trudna. Schody oczywiście zaczynają się wtedy, gdy wybiera się model kotła oraz szuka się węgla o wysokiej jakości. Dlatego wtedy, gdy budżet jest ograniczony i mocno nadwątlony przez budowę wymarzonego domu, większość inwestorów nie może już pozwolić sobie na dalsze wydatki i odległą perspektywę zwrotu kosztów ogrzewania budynku.