Sufity podwieszane. Jakie mają wady i zalety?

Sufit podwieszany są bez wątpienia jednym z ciekawszych sposobów na oryginalną aranżację wnętrza. Jednak jak każde rozwiązanie architektoniczne, także sufity podwieszane mają zarówno swoje zalety, jak i wady.

Choć sufity podwieszane nie są nowością w aranżacji wnętrz, wciąż mają oddane grono zwolenników. Wcześniej montowane niemal wyłącznie w pomieszczeniach biurowych, wygodnie rozgościły się w naszych domach i mieszkaniach, tworząc nietuzinkowe i zachwycające swoim wyglądem kompozycje.

Zalety sufitów podwieszanych

Sufity podwieszane wyróżniają się nie tylko walorami estetycznymi. Mają one też szereg atutów, dzięki którym są chętnie stosowanym rozwiązaniem w różnego rodzaju wnętrzach. Ich podstawową zaletą jest uniwersalny charakter, co w praktyce oznacza, że mogą być montowane zarówno w niewielkich, jak i dużych pomieszczeniach. W pierwszym przypadku, sufit podwieszany optycznie powiększy wnętrze, zaś w drugim – nada mu bardziej przytulnego charakteru, a także wpłynie na ograniczenie zużycia energii cieplnej.

Sufity podwieszane będą świetną propozycją również dla osób, które chciałyby symbolicznie podzielić dużą przestrzeń, zwłaszcza pozbawioną ścianek działowych. Decydując się na ich montaż, możemy łatwo wyodrębnić strefę jadalnianą lub wypoczynkową w salonie.

Wybierając sufit podwieszany, zyskujemy też dodatkowe możliwości aranżacji oświetlenia we wnętrzu. Takie rozwiązanie pozwala nam się wręcz bawić światłem, gwarantując uzyskanie ciekawego, oryginalnego efektu i stworzenie wyjątkowego nastroju w danym pomieszczeniu.

Sufit podwieszany będzie też pomocny w zamaskowaniu ewentualnych niedoskonałości stropy, takich jak pęknięcia, nierówności czy zniszczenia. Konstrukcja ta pozwala również na zamaskowanie nieestetycznie wyglądających przewodów czy urządzeń instalacyjnych.

Wady sufitów podwieszanych

Montaż sufitu podwieszanego nie będzie dobrym pomysłem w przypadku wnętrz, w których panuje wilgoć. W takiej sytuacji możemy co prawda zastosować materiał odporny na wodę, przykładowo impregnowane płyty sufitowe, niemniej ciężar całej konstrukcji może okazać się zbyt duży. W związku z tym, przed przystąpieniem do pracy powinniśmy zweryfikować, czy strop wytrzyma dodatkowe obciążenie.

Sufity podwieszane nie będą też polecane osobom, które przy ich pomocy chciałyby zabudować przewody gazowe w kuchni. Możemy to zrobić wyłącznie po uzyskaniu stosownego pozwolenia, lecz musimy zapamiętać, że ze względów bezpieczeństwa nie powinniśmy ukrywać rur gazowych pod żadną konstrukcją.

Rodzaje sufitów podwieszanych

Podstawowy podział wyróżnia sufity podwieszane z płyt gipsowych, kasetonowe oraz panelowe. Sufity z płyt gipsowych cechuje wysoka trwałość oraz estetyczny wygląd. Warto jednak zwrócić uwagę, że przy produkcji tego typu sufitów wykorzystuje się płyty gipsowo-kartonowe lub gipsowo-włókniste, które różnią się ciężarem oraz odpornością na wilgoć.

Sufity kasetonowe z kolei są niezwykle wytrzymałe, a przy tym bardzo łatwe w montażu. Co więcej, to rozwiązanie daje nam możliwość zdemontowania pojedynczych kasetonów i instalacji innych urządzeń, bez konieczności rozbierania całego sufitu.

Sufity panelowe natomiast wykonuje się z twardego PCV, materiałów drewnopochodnych lub metalowych. Panele sufitowe występują w wielu różnych rozmiarach i kolorach, co daje nam bardzo liczne możliwości aranżacyjne.