Środki BHP w pracach porządkowych

prace-porzadkowe-bhpKażdy zakład pracy posiada wydzielony personel realizujący zadania z zakresu utrzymania czystości i porządku. Poniżej powiemy, jakie środki BHP powinien posiadać każdy pracownik realizujący tego typu prace.

Przepisy prawne

Zgodnie z rozporządzeniem w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy pracodawca ma obowiązek wyposażyć pracownika we wszelkie środki ochrony związane z wykonywaną pracą. W przypadku prac porządkowych szczególne znaczenie mają środki ochrony indywidualnej, na które składają się wszelkie akcesoria i dodatki przeznaczone do ochrony pracownika przed negatywnymi skutkami środków chemicznych. Należą do nich np. rękawice, odzież robocza, buty ochronne czy okulary ochronne.

Wszystkie niezbędne akcesoria służące ochronie zdrowia muszą posiadać stosowne atesty, które potwierdzają ich skuteczność w zakresie ochrony indywidualnej pracownika. Warto dodać, że pracodawca zobowiązany jest dostarczyć stosowne środki ochrony indywidualnej nieodpłatnie.

Odzież robocza

Do prac porządkowych niezbędna jest odpowiednia odzież robocza. Jej zadaniem jest ochrona pracownika przed chemią gospodarczą, która może negatywnie oddziaływać na osobę wykonującą prace porządkowe oraz przed warunkami atmosferycznymi (w przypadku prac prowadzonych na świeżym powietrzu).

Odzież ochronna wykorzystywana do prac porządkowych na zewnątrz ma szczególne znacznie w okresie jesienno-zimowym. Musi skutecznie chronić przed wpływem negatywnych warunków atmosferycznych – niskich temperatur, opadów i wiatru. W tym wypadku poleca się pracownikom stosowanie bezrękawników roboczych, spodni lub ogrodniczek i kurtek ocieplanych. Jeśli prace porządkowe realizowane są w miejscach o dużym natężeniu ruchu (np. na budowie, przy ulicach, na chodnikach itp.) zaleca się wykorzystanie odzieży ochronnej wyposażonej w elementy odblaskowe i kolorach ostrzegawczych.

W przypadku prowadzonych prac wewnątrz budynków zaleca się wyposażenie pracownika w lekkie ubranie robocze zabezpieczające przed silnymi zabrudzeniami lub ewentualnymi uszkodzeniami odzieży prywatnej.

Certyfikowaną odzież roboczą znaleźć można w sklepach specjalizujących się w sprzedaży artykułów BHP. Jednym z nich jest warszawski Glovex, który dodatkowo umożliwia  dokonywanie zakupów drogą internetową poprzez sklep.

Rękawice, obuwie i inne

W pracach porządkowych duże znacznie ma ochrona dłoni przed negatywnym wpływem środków chemicznych, które przy stałym kontakcie w dłuższym okresie czasu mogą powodować przesuszenie skóry, jej uszkodzenie lub alergie. Stąd też duży nacisk w tego rodzaju pracach kładzie się na wykorzystywanie rękawic ochronnych. Producenci proponują różnorodne modele wytworzone ze zróżnicowanych surowców. Do prac porządkowych na świeżym powietrzu zalecane są rękawice bawełniane lub wełniane powlekane nitrylem lub gumą (np. popularne wampirki). Do prac cięższych i wymagających większego zabezpieczenia i trwałości proponuje się rękawice drelichowe lub wzmacniane skórą licową. Do czynności wymagających moczenia rąk w roztworach środków chemicznych zaleca się natomiast wykorzystanie rękawic gumowych albo cienkich lateksowych, winylowych lub nitrylowych.

W pracach porządkowych zewnętrznych zalecane jest używanie odpornego na wilgoć obuwia gumowego lub z PCV, które ochroni stopy przed wpływem wody, środków chemicznych i wychłodzeniem.

Innym popularnym środkiem bhp wykorzystywanym przy pracach porządkowych jest stojak ostrzegawczy. Wykorzystuje się go w celu zwrócenia uwagi na przejściowe podniesienie zagrożenia wypadkiem na danym terenie (np. śliska podłoga zaraz po umyciu). Stosowany jest w obiektach użyteczności publicznej, szczególnie polecany w restauracjach i barach.