Co potrafią nowoczesne odkurzacze z filtrem wodnym?

odkurzacz-wodny-thomas-aqua-pet-familySzukasz dobrego odkurzacza do domu? W sprzedaży znajduje się wiele różnych modeli, które nie tylko potrafią zbierać zabrudzenia z podłogi i innych nawierzchni, ale również mogą zdezynfekować i nawilżyć powietrze, usuwać mokre plamy czy prać tekstylia. Jeżeli szukasz prawdziwie wszechstronnego pomocnika domowego, pomyśl o odkurzaczu z filtrem wodnym.

Chociaż zwykłe odkurzacze workowe dobrze radzą sobie z kurzem i innymi zanieczyszczeniami, to jednak nie spełnią oczekiwania każdego użytkownika. Przede wszystkim wymagają regularnej wymiany worków, co generuje dodatkowe koszty. Ponadto te niższej klasy nie zawsze zapewniają wystarczającą skuteczność, zwłaszcza wtedy, gdy w domu jest alergik. Jeżeli wobec tego szukasz alternatywy dla workowego odkurzacza, pomyśl o modelu z filtrem wodnym.

Jak działa odkurzacz wodny?

Odkurzacze z filtrem wodnym, które nazywane są także odkurzaczami wodnymi, zaliczane są do bezworkowych, ponieważ zamiast worka posiadają pojemnik przeznaczony do nalewania wody. To właśnie woda pełni w nich funkcję agenta filtrującego, ale również odkurzacze te dla optymalnej skuteczności wyposażane są również w wylotowe filtry HEPA, które potrafią zatrzymać nawet do 99,95% zanieczyszczeń, w tym roztocza, zarodniki grzybów, bakterie czy niektóre wirusy.

W trakcie pracy powietrze dostające się do odkurzacza przechodzi przez komorę wodną, a potem przez filtr wylotowy. Niektóre modele odkurzaczy wodnych są wyposażone także w system wstępnego zwilżania powietrza, dzięki czemu są jeszcze skuteczniejsze. Powietrze wydostające się z urządzenia jest nie tylko higieniczne czyste, ale również nawilżone, dlatego też są one rekomendowane dla osób z alergiami, w przypadku których nadmiernie suche powietrze może potęgować objawy alergiczne. Co więcej, do odkurzacza można dodać także olejki eteryczne i tym samym wypełnić dom pięknym zapachem.

Nie tylko odkurzanie – co jeszcze oferują odkurzacze wodne?

Oprócz odkurzania zanieczyszczeń z nawierzchni twardych i miękkich, w tym dywanów i wykładzin, odkurzacze z filtrem wodnym potrafią również zbierać zanieczyszczenia na mokro. Gdy na podłodze rozleje się woda lub zostanie błoto, wtedy można łatwo i szybko je usunąć – lepiej nie próbować tego ze zwykłym odkurzaczem workowym, ponieważ odkurzanie na mokro skończy się dla niego awarią.

Również niektóre odkurzacze z filtrem wodnym pozwalają na pranie tekstyliów, na przykład dywanów, wykładzin, tapicerek meblowych oraz samochodowych. Dzięki temu można również zapomnieć o plamach i od czasu do czasu łatwo odświeżyć tekstylne nawierzchnie w swoim domu. Do odkurzaczy piorących wykorzystuje się wtedy inne końcówki, które pozwalają na natryskiwanie roztworu detergentu z wodą oraz pranie i zebranie wody. Niektóre modele posiadają też specjalne końcówki do zmywania podłóg z płytek ceramicznych czy kamienia. oraz do parkietów.

W sprzedaży znajduje się wiele różnych modeli odkurzaczy wodnych – jeżeli nie wiesz, jaki wybrać, w takim przypadku dużo pomocnych porad czeka na ciebie w serwisie internetowym Idealny Odkurzacz.