Podstawowe narzędzia w warsztacie majsterkowicza – czego nie może w nim zabraknąć?

Podstawowe narzędzia w warsztacie majsterkowicza – czego nie może w nim zabraknąć?

Podstawowym atrybutem większości amatorów majsterkowania jest skrzynka narzędziowa. Kompletując ją, nie możesz zapomnieć o kilkunastu narzędziach, które pomogą ci zarówno pielęgnować twoje pasje, jak i wykonywać codzienne naprawy czy prace domowe.

Narzędzia stolarskie

Pierwszą grupę narzędzi, których z całą pewnością nie może zabraknąć w twoim warsztacie, stanowią narzędzia stolarskie. Do najczęściej wykorzystywanych zalicza się przede wszystkim młotek, choć przed zakupem danego modelu warto zwrócić uwagę na jego przeznaczenie. Młotki mogą mieć różne zastosowania, niemniej do użytku domowego najlepiej nadają się młotki ślusarskie.

Dobre zestawy narzędzi są wyposażone też w obcęgi, których możesz używać do obcinania miękkich drutów lub wyjmowania gwoździ. Twój przybornik powinien zawierać także klucze nasadowe, służące do odkręcania i dokręcania połączeń śrubowych, a ponadto wkrętak z rowkiem płaskim, wkrętak krzyżowy oraz komplet ścisków, za pomocą których przymocujesz obrabiane elementy do stołu.

Co jeszcze musi znaleźć się w twoim niezbędniku? Zestaw śrubokrętów, kombinerki, kilka podstawowych rodzajów pędzli, szpachelka, papier ścierny oraz pistolet do klejenia na gorąco. A jeśli zajmujesz się obróbką drewna lub rzeźbiarstwem – również zestaw dłut.

Narzędzia miernicze

Kolejną grupą narzędzi, bez których nie obejdzie się żaden miłośnik majsterkowania, są przybory miernicze. Niezbędna, a zarazem najczęściej wykorzystywana, jest bez wątpienia calówka, czyli składana miarka centymetrowa. Przy pracach wykończeniowych przyda ci się też poziomica oraz kątownik, pomocny między innymi przy zawieszaniu półek.

Elektronarzędzia w domowym warsztacie

Kompletując wyposażenie swojego warsztatu musisz pamiętać także o elektronarzędziach. Wiesz, że pozwalają one na wykonywanie bardziej zaawansowanych prac remontowych oraz wykończeniowych, ale zastanawiasz się, w które naprawdę warto zainwestować?

Bez obaw możesz kupić poręczną wiertarko-wkrętarkę, przykładowo akumulatorową, dzięki której będziesz mógł otwory w drewnie czy metalu oraz wkręcać i wykręcać śruby. Przydatna okazuje się również szlifierka, umożliwiająca szlifowanie różnego rodzaju powierzchni, a ponadto frezarka, służąca do wykonywania elementów formowanych, oraz pilarka, której możesz używać do cięcia drewna, płytek ceramiczny i betonu.

Gdzie najlepiej przechowywać narzędzia?

Nie możesz jednak zapominać, że ważna jest nie tylko jakość zakupionych przyborów – swoje zestawy narzędzi musisz bowiem właściwie przechowywać. Jeżeli masz taką możliwość, w swoim miejscu pracy zawieś regały i szafki, w którym będziesz mógł trzymać narzędzia o dużych gabarytach. Natomiast mniejsze akcesoria i przybory możesz z powodzeniem najlepiej przechowywać w specjalnych skrzynkach z przegródkami, które ułatwiają zachowanie porządku.