Planujesz remont mieszkania? Poznaj rodzaje gladzi

Ściany mogą stać się wizytówką mieszkania pod warunkiem, że ich wygląd nie budzi zastrzeżeń. Bo na gładkich powierzchniach – niezależnie od tego czy pokryte są one kolorową farbą czy tapetą – wszystkie dekoracje prezentują się dobrze. Uzyskanie idealnej powierzchni ścian i sufitów jest możliwe dzięki gładzi gipsowej. Można stosować ją do całopowierzchniowego równania ścian (i sufitów) ale i wypełniania ubytków powstałych w czasie użytkowania wnętrza.  Choć do tej ostatniej czynności można także zastosować gładź szpachlową, która przeznaczona jest do wyrównywania i szpachlowania większych powierzchni ale z uwagi na swoje właściwości nie pozwoli na uzyskanie tak idealnej powierzchni jak gładź gipsowa.

Producenci materiałów budowlanych oferują szeroki wybór gładzi. Dzięki temu każdy inwestor może wybrać rodzaj, który w jego przypadku sprawdzi się najlepiej. Jeśli jednak nie wiemy jaki produkt będzie dla nas właściwy powinniśmy zasięgnąć porady wykonawcy albo bezpośrednio zapytać sprzedawcę w sklepie z materiałami budowlanymi.

Podpowiadamy – osoby, które planują montaż systemów suchej zabudowy z płyt gipsowo-kartonowych w swoim mieszkaniu muszą pamiętać o tym, że w ich przypadku sprawdzi się wyłącznie gładź szpachlowa i gładź gipsowa. Powstają one z gipsu naturalnego lub syntetycznego i cechuje je łatwość nakładania. Po wyschnięciu uzyskuje się efekt białych ścian.

Osoby, które nie planują prac z użyciem płyt gipsowych mogą wykorzystać inny rodzaj gładzi. Oto inne gładzie szpachlowe dostępne na rynku:

    • wapienne – produkowane są w wapnia. Cechuje je paroprzepuszczalność.
    • cementowe – powstają z cementu. Cechuje je duża wytrzymałość na uderzenia, sprawdzają się również na zewnątrz budynków.
    • polimerowe – produkowane są z polimerów i wypełniaczy mineralnych. Zaleca się je stosować na podłoża trudne, bowiem cechuje je duża elastyczność.

Dlatego tak ważne jest przed wyborem odpowiedniej gładzi szpachlowej i gipsowej właściwie ocenić stan i właściwości powierzchni, które zostaną poddane pracom remontowym, a następnie przystąpić do zakupu produktu i przeprowadzania remontu. Dzięki temu będziemy mieli pewność, że efekt jaki uzyskamy spełni nasze oczekiwania.