Oświetlenie LED w kuchni

O tym że dobre oświetlenie kuchni jest rzeczą bardzo istotną, wie każdy, kto wieczorami urzęduje przy garnkach, gotuje, smaży i piecze. Niestety standardowo wyposażone kuchnie nie zawsze gwarantują odpowiednie oświetlenie. Podczas planowania umeblowania częściej zwraca się uwagę na wystrój i ogólne dopasowanie koncepcji kuchni do naszych marzeń i możliwości, rzadziej zaś na oświetlenie, choć przecież teoretycznie zdajemy sobie sprawę z jego wagi. Niestety w ferworze myśli i często również z pośpiechu, omijamy ten temat.

Każda przeróbka, która wiąże się z dostosowanie kuchni do naszych potrzeb związanych z oświetleniem, musi się wiązać z drobnymi problemami. Albo będziemy chcieli zainstalować dodatkowe źródło światła (np. pod szafkami a nas płytą na której przyrządzamy posiłki) i puścimy wszędzie kable, albo też czeka nas kucie ścian, co w przypadku często występujących w kuchniach kafli naściennych, jest prawdziwą drogą przez mękę.

Bardzo dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji wydaje się sięgnięcie po najnowsze technologie i wykorzystanie do doświetlenia kuchni taśmy z diodami LED. Taka taśma daje nam równomiernie rozmieszczone światło, idealnie nadaje się do przymocowania pod szafką, a do jej podłączenia wystarczą cieniutkie przewody. Dzięki specjalnej listwie maskującej otrzymujemy estetycznie wyglądające oświetlenie, światło jest skierowane w dół, na blat i nie występuje efekt olśnienia.

Ogromnym atutem takiej taśmy jest to, że możemy samodzielnie przeprowadzić cały montaż, a na dodatek kupując długą taśmę LED możemy w łatwy sposób samodzielnie ją skracać. Podłączenie do sieci jest banalnie proste, wystarczy nauczyć się jak instalować złączki.

Jako że taśma jest elastyczna, przy odpowiednim podejściu do montażu możemy ją przymocować nawet do powierzchni, na której nie dałby się zamocować innego rodzaju oświetlenia. W ostateczności można wykorzystać do tego nawet mocną dwustronną taśmę montażową, choć producenci zdecydowanie zalecają przykręcanie taśm LED do podłoże.

Jako że diody na taśmach mają różną moc, łatwo ustalić które miejsca w kuchni mają myć mocniej, a które słabiej oświetlone. Daje to również ogromną oszczędność, ponieważ przy dobrym zaplanowaniu światła LEDowego, w ogóle nie będziemy potrzebowali tradycyjnego górnego źródła światła.