Narzędzia mechaniczne, które przydają się w gospodarstwie

Do okazyjnych prac na działce wystarczy sekator i grabie. Jednak osoby, które mieszkają w domu z ogrodem na stałe wiedzą, że takie narzędzia jak piła spalinowa czy kosiarka mogą znacznie ułatwić życie i zaoszczędzić wiele godzin czasu.

Osoby decydujące się na własny dom po raz pierwszy często nie zdają sobie sprawy, ile wymaga to pracy. Usunięcie powalonego drzewa czy skoszenie trawnika można komuś zlecić, ale i tak warto mieć własny zestaw podstawowych narzędzi. Za ich pomocą pewne rzeczy można szybko zrobić samemu, co ma szczególne znaczenie w sytuacjach awaryjnych.

Kosiarki, myjki i piły spalinowe

Im większa działka, tym trudniej obyć się bez kosiarki. Może się ona kojarzyć z dużym urządzeniem, które zajmuje wiele miejsca, ale obecnie istnieją też inne modele. Poręczne i niedrogie są kosiarki poduszkowe. Jeśli ogród jest nieduży, można wybrać też kosę spalinową, która świetnie nadaje się do przycinania traw wokół klombów. Osoby, które kosić nie lubią, mogą zaopatrzyć się w kosiarkę samojezdną. Wystarczy wyznaczyć obszar, który ma zostać skoszony, a ona zajmie się tym sama.

Kosiarka przydaje się tam, gdzie króluje zieleń. W gospodarstwach, w których więcej jest betonu i podobnych powierzchni, nieocenioną pomocą może być przenośna myjka ciśnieniowa. Zamiast szorowania tarasów, chodników czy elewacji wystarczy zrobić wokół domu spacer z taką maszyną. Po podłączeniu do szlaucha, woda poddana wysokiemu ciśnieniu szybko wyczyści zabrudzenia.

Piła tarczowa zamiast sekatora

Podstawowym narzędziem w gospodarstwie, w którym są jakiekolwiek drzewa, jest piła spalinowa jak ta z Castoramy z dwusuwowym silnikiem. Można wprawdzie korzystać też z piły ręcznej, ale wymaga to o wiele więcej pracy. Z kolei sekator w starciu z gałęziami drzew i krzewów będzie bez szans. Szukając piły spalinowej warto zwracać uwagę na moc, ale też wagę, bo z ciężkim sprzętem łatwo się zmęczyć. Ponieważ podczas cięcia może być niebezpiecznie, lepiej nie kupować piły spalinowej z drugiej ręki czy z niewiadomego źródła. Modele z sklepów z narzędziami mają atesty i gwarancję, które upewniają, że sprzęt jest bezpieczny. Piła spalinowa może też być nieocenioną pomocą podczas cięcia drewna do kominka. Do piły spalinowej warto mieć odpowiednie rękawice i okulary ochronne. Przydają się one zresztą również przy pracach z innymi urządzeniami gospodarskimi.

Nie tylko piła spalinowa

Są jeszcze inne urządzenia, które przydają się już do bardziej wyspecjalizowanych zadań. Przykładowo osoby posiadające na działce dużo krzewów, mogą wybrać spalinowe nożyce do żywopłotu, które pozwolą wyrzeźbić z nich idealny kształt. Z kolei rozdrabniacz gałęzi pomaga oczyścić trawnik pod drzewami.

Jeśli zależy Ci na pięknym trawniku, przyda Ci się wertykulator. Wiosną usuwa on z ziemi mech i chwasty, dzięki czemu świeża trawa będzie lepiej rosła. Alternatywą może być glebogryzarka, czyli urządzenie, które spulchnia ziemię. Do oczyszczania terenu wokół domu z liści można wykorzystać zamiatarkę, dmuchawę lub odkurzacz zewnętrzny.