Najważniejsze cechy dobrych mebli ogrodowych

teak-172642_1280-1Meble ustawione w ogrodzie pozwalają na przyjemne i wygodne spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Są również atrakcyjną dekoracją przestrzeni wokół domu. Na co zwracać uwagę przy wyborze takich mebli, aby dobrze spełniły swoje funkcje oraz cieszyły pięknym wyglądem?

Meble ogrodowe powinny przede wszystkim pasować do otoczenia, w którym się znajdą. Muszą komponować się z elewacją budynku, jego stylem architektonicznym oraz z samym ogrodem. Jeśli dom i ogród są utrzymane w klasycznym, tradycyjnym stylu, świetnym rozwiązaniem będą ozdobne kształty wykonane z giętego metalu. Do bardziej nowoczesnego otoczenia pasują proste, geometryczne formy bez nadmiaru elementów dekoracyjnych, na przykład meble ogrodowe Corfu. Najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem są proste meble z drewna, które sprawdzą się w każdym otoczeniu.

Oprócz wyglądu, duże znaczenie ma funkcjonalność takich mebli. Dekoracyjne fotele lub stoły mogą się pięknie prezentować w otoczeniu domu, jednak nie spełnią swoich funkcji, jeśli nie będą wygodne. Dlatego przed zakupem konkretnego rozwiązania warto zastanowić się jak dany projekt sprawdzi się w codziennym użytkowaniu. Ważna jest nie tylko wygoda, ale także na przykład jakość wykończenia. Powierzchnie mebli muszą być pozbawione zadr i spękań oraz innych wad.

Dobre meble do ogrodu muszą mieć dużą odporność na działanie wilgoci. Większość produktów, które są dostępne na rynku, jest dobrze zabezpieczona przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych. Najbardziej trwałe są te wykonane z metalu, tworzyw sztucznych i twardych gatunków drewna, np. teku, bangkirai, akacji lub dębu. Najmniej odporne na wilgoć będą meble wyprodukowane z wikliny i rattanu.

Dobre meble ogrodowe mogą stać się wyjątkową ozdobą, jednocześnie zapewniając miejsce do przyjemnego, wygodnego wypoczynku. Wysoka jakość takiego wyposażenia zagwarantuje również długie użytkowanie bez konieczności częstej renowacji oraz napraw. Dlatego warto zainwestować w solidne i dobrze wykonane meble z trwałych materiałów, które będą służyć przez wiele lat.