Moda na open space – wady i zalety

Modern officeOpen space to w ostatnich latach wyjątkowo chętnie stosowana forma aranżacji wnętrza i jak na razie nic nie wskazuje na to, że szybko straci na popularności. Według pracodawców to najbardziej efektywny sposób na organizację miejsc pracy. Mało tego, coraz więcej nowoczesnych firm przenosząc się ze starych siedzib decyduje się na nowoczesne biurowce, w których open space stanowi podstawowe rozwiązanie zagospodarowania przestrzeni. Warto jednak wiedzieć, że ta ogromna ilość wolnego miejsca to tak naprawdę spore wyzwanie dla pracodawcy i projektanta. Poza tym, to szalenie modne rozwiązanie to nie tylko zalety – posiada również wady i nie zawsze sprzyja efektywności i kreatywności pracowników.

Czym jest open space?

Biurowe pomieszczenia tego typu charakteryzuje duża ilość stanowisk pracy na otwartych przestrzeniach. Nie ma tu podziału na pokoje, wszyscy pracownicy wykonują swoje zadania na jednej sali. Ten model biura postronnym jest znany przede wszystkim z amerykańskich seriali i filmów, ale od jakiegoś czasu cieszy się sporym zainteresowaniem również wśród polskich inwestorów – tłumaczy specjalista firmy Interbiuro. – Nic dziwnego, pracodawcy chwalą sobie ekonomię takiego rozwiązania, możliwość stworzenia dużej liczby stanowisk w jednym miejscu, lepszej kontroli pracowników, łatwiejszej komunikacji z nimi itd. Ale faktycznie, z drugiej strony podwładni skarżą się na niski komfort codziennej pracy – przyznaje.

Rozwiązanie ma zarówno swoich zwolenników jak i przeciwników. Decydując się na stworzenie przestrzeni biurowej na zasadzie open space warto porównać wady oraz korzyści płynące z tego wyboru.

Zalety

Wśród pozytywnych cech open space warto zwrócić uwagę na łatwiejszą komunikację między wszystkimi pracownikami, szybki przepływ informacji oraz dokumentów, a także demokratyzację warunków pracy. Łatwiej jest łączyć pracowników w zespoły, zapobiec ich izolacji, ułatwić współpracę i zacieśnianie więzi.  Aranżacja tego typu to również maksymalne wykorzystanie przestrzeni i oszczędności finansowe sięgające nawet 20% na kosztach wyposażenia. Zmniejszają się też koszty eksploatacji przez umieszczenie większej liczby stanowisk w jednym pomieszczeniu. W open space dostęp do przełożonych jest dużo łatwiejszy, a jedyna hierarchia stanowisk może się odbywać za pomocą organizacji przestrzeni.

Wady

Z drugiej strony open space ma jednak cechy negatywne. Niestety, za część z nich odpowiadają sami pracodawcy, którzy dysponując sporą ilością wolnej przestrzeni tracą umiar w tworzeniu nowych stanowisk pracy. Finalnie większość personelu nie może liczyć nawet na przyzwoitą ilość wolnej przestrzeni potrzebnej do pracy. Przez to zmniejsza się efektywność pracowników, trudniej im się skupić lub skoncentrować, czują się niekomfortowo przez hałas, brak prywatności oraz utratę indywidualizmu. Skoncentrowanie wielu osób w jednym miejscu sprzyja powstawaniu bałaganu. Warto też wziąć pod uwagę, że w takich warunkach jakość powietrza jest znacznie gorsza, natomiast wszelkiego rodzaju choroby rozprzestrzeniają się dużo łatwiej.

Jednoznaczne określenie open space jako dobrego lub złego rozwiązania jest wyjątkowo trudne. Można jedynie pokusić się o stwierdzenie, że przestrzeń zaaranżowana w oparciu o najwyższe standardy daje szansę na czerpanie radości ze wszystkich korzyści oraz minimalizację wystąpienia negatywnych skutków. Źle zagospodarowana przestrzeń wpływa na samopoczucie, a więc na jakość pracy podwładnych, co w końcu przekłada się na wyniki firmy. Warto mieć to na uwadze przy tworzeniu lub zlecaniu projektu zagospodarowania takiego biura – podsumowuje specjalista Interbiuro.