Łuparki do drewna: czy wiesz, jak działają? Wybierz odpowiedni model!

Łuparka do drewna z powodzeniem zastąpi tradycyjny sposób przygotowywania drewna opałowego za pomocą siekiery i piły. Dzięki niej zaoszczędzimy czas i energię. Poznaj różne modele łuparek do drewna i wybierz model perfekcyjnie dopasowany do potrzeb.

Do czego służy łuparka do drewna?

Łuparka do drewna służy do przygotowywania szczap, które wykorzystane zostaną następnie jako opał w kominku lub w piecu. Dzięki niej samodzielnie można pociąć duże kłody na małe fragmenty, łatwiejsze w magazynowaniu i mieszczące się do urządzenia grzewczego. W przypadku niewielkich ilości drewna wystarczająca może być siekiera czy piła, jeśli jednak planujemy przygotowanie większego zapasu drewna, lepiej zdecydować się na zakup odpowiedniego urządzenia. Najważniejszym elementem każdej łuparki do drewna jest klin, który służy do wywierania nacisku na drewno i rozłupywania go wzdłuż włókien. Dzięki ogromnej sile nacisku, wynoszącej od kilku do kilkunastu ton, możliwe jest obrobienie różnych gatunków drewna, w tym bardzo twardych. W zależności od tego, jak często będziemy ciąć drewno, jakie ilości i jaki gatunek, możemy wybrać dwa rodzaje urządzenia: łuparkę hydrauliczną lub świdrową.

Hydrauliczna łuparka do drewna

Hydrauliczna łuparka do drewna zbudowana jest z silnika, ramy, zacisków zabezpieczających, tłoka i pompy, a także noża. Ze względu na rodzaj zasilania można wyróżnić urządzenia spalinowe bądź elektryczne. Wśród łuparek tego typu znajdziemy zarówno nadające się do zastosowania przydomowego, jak i profesjonalnego. Elektryczne łuparki hydrauliczne oferowane są w dwóch wersjach: pionowej i poziomej. W pierwszym przypadku kłodę należy ustawić na podstawie o regulowanej wysokości w pozycji pionowej, ponieważ tak właśnie porusza się klin. W drugim przypadku kłodę trzeba położyć w rynnie, gdyż klin porusza się w poziomie.

Świdrowa łuparka do drewna

Świdrowa łuparka do drewna zawdzięcza swoją nazwę specyficznej części pracującej. Zamiast noża mamy tu do czynienia ze świdrem, który pełni jednocześnie rolę klina. Najpierw wkręca się w kłodę, a następnie rozłupuje ją, wykorzystując nacisk od kilku do kilkunastu ton, w zależności od wybranego modelu.

Najważniejsze parametry łuparki do drewna

Kupując łuparkę do drewna, musimy wziąć pod uwagę kilka kwestii. Przede wszystkim, jak często będziemy rąbać drewno i jakie ilości. Warto zastanowić się również, jakie będzie to drewno. W przypadku twardych gatunków dobrze jest wybrać urządzenie dysponujące większą siłą nacisku. Istotny będzie również rodzaj zasilania. W przypadku urządzeń elektrycznych zasięg użytkowania ograniczony jest dostępnością sieci elektrycznej oraz długością kabla. Łuparkę spalinową zawieźć możemy w dowolne miejsce, na przykład na działkę lub do lasu. Pewnym problemem w przypadku zastosowania przydomowego mogą być gabaryty urządzenia – im większa moc, tym większe będą wymiary łuparki. Warto zawczasu zastanowić się, gdzie będziemy ją przechowywać i w jaki sposób transportować na miejsce pracy.

Łuparka do drewna stanowić będzie ogromne ułatwienie przy przygotowywaniu drewna opałowego, pod warunkiem, że odpowiednio dopasujemy ją do potrzeb pod względem mocy, siły nacisku, wielkości, rodzaju zasilania i sposobu pracy.