Kiedy wybrać drzwi stalowe?

Drzwi stanowią zabezpieczenie pomieszczeń przed dostępem niepowołanych osób, a tym samym chronią nasze mienie przed kradzieżą. Wśród modeli dostępnych na rynku znajdziemy drzwi różnego typu – kiedy warto zdecydować się na drzwi stalowe?

Cechy charakterystyczne drzwi stalowych

Choć elementy stalowe w postaci okuć znajdziemy w niemal każdych drzwiach, w przypadku drzwi stalowych surowiec ten odgrywa znacznie większą rolę. Tym, co wyróżnia drzwi stalowe spośród innych modeli, jest fakt, że stal wykorzystana jest do ich wykonania. Stworzona z niej konstrukcja jest znacznie cięższa od innych rodzajów drzwi, cechuje się odpornością na uszkodzenia i działanie warunków zewnętrznych, a tym samym dużą trwałością.

Warto zwrócić także uwagę na inne właściwości drzwi stalowych, które mogą różnić się pod względem całkowitej grubości i cechować się dodatkowymi właściwościami – np. przeciwpożarowymi czy antywłamaniowymi. Nie zapominajmy również o wypełnieniu – w jego roli stosuje się styropian, wełnę mineralną bądź piankę poliuretanową, co sprawia, że tego typu skrzydło drzwiowe w większym stopniu chroni przed wychładzaniem pomieszczeń. Oferta drzwi stalowych obejmuje jednak również modele pozbawione przegrody termicznej.

Jak wyglądają drzwi stalowe?

Drzwi o stalowej konstrukcji mogą mieć różne rodzaje wykończeń – jedne są malowane, inne ocynkowane, a jeszcze inne pokryte warstwą okleiny. Najczęściej dostępne są w uniwersalnych, stonowanych barwach i posiadają gładką, pozbawioną zdobień powierzchnię. Biel, popiel, antracyt, brąz czy ocynk to typowe odcienie gotowych drzwi stalowych – jeśli jednak wykonujemy je na zamówienie, możemy wybierać z szerokiej gamy barw dostępnej w palecie RAL. Drzwi stalowe mogą mieć ponadto różne rozmiary, występują w wersji jedno- oraz dwuskrzydłowej i otwierają się do wewnątrz lub na zewnątrz. Najczęściej są pełne, jednak istnieje też możliwość wyposażenia ich w przeszklenie.

Zastosowanie drzwi stalowych

Kiedy zdecydować się na drzwi o stalowej konstrukcji? Ze względu na ich solidność sprawdzą się wtedy, gdy zależy nam na dobrym zabezpieczeniu naszego majątku przed kradzieżą. Estetyczny, a jednak gospodarczy charakter tego typu skrzydeł drzwiowych sprawia, że znajdują one zastosowanie w pomieszczeniach takich jak piwnica, garaż czy warsztat. Najczęściej mają charakter uniwersalny i nadają się do stosowania wewnątrz oraz na zewnątrz pomieszczeń. Z tego powodu wykorzystywane są również w roli tylnych lub bocznych wejść do budynków, a także jako główne drzwi wejściowe do obiektów wielorodzinnych. W tym ostatnim wypadku często wykorzystywane są drzwi dwuskrzydłowe.

Serwerownie, magazyny, biura, warsztaty, pracownie, schowki – drzwi stalowe z powodzeniem spełnią swoją rolę niemal we wszystkich rodzajach pomieszczeń gospodarczych. Chociaż ich ascetyczny wygląd sprawia, ze nie znajdziemy ich we wnętrzach mieszkalnych, to jednak niektóre z modeli jednoskrzydłowych – np. te wykończone okleiną – mogą posłużyć jako mocniejsze drzwi wejściowe do mieszkania.