Jakie zastosowanie mają folie dachowe?

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Chociaż folie dachowe są coraz bardziej powszechne na polskim rynku, to jako produkt dość świeży wciąż wzbudzają podejrzliwość. Często są też stosowane niezgodnie ze swoim przeznaczeniem, przez co nie wykorzystują w pełni swojego potencjału. A szkoda, bo produkt ten znacznie poprawia jakość pokryć dachowych.

Z racji swojego zastosowania folie dachowe nazywa się często foliami wstępnego krycia. Najczęściej stosuje się je w celu zabezpieczenia konstrukcji dachu oraz materiałów ocieplających, do których zaliczyć można wełnę mineralną albo styropian. Dzięki nim materiały te są odpowiednio chronione przed działaniem śniegu i deszczu. Uniemożliwiają także skraplanie wody, a dodatkowo, w przypadku ewentualnego uszkodzenia pokrycia dachowego, spełniają rolę zabezpieczenia przed wodą opadową.

Nim w branży budowlanej zaczęto stosować folię dachową, jej rolę spełniało deskowanie dachu i krycie go papą pod ostateczne pokrycie dachowe. Jednak ta metoda jest związana z wysokimi kosztami jej realizacji, a ponadto deskowanie w znaczny sposób obciąża dach. Technika polegająca na pokryciu dachu folią należy do jednej z najprostszych,a ponadto generuje niższe koszty jej wykonania. Jeśli chodzi o obciążenia dachu, folia dachowa jest znacznie mniej inwazyjna w porównaniu z tradycyjnymi podkładami. Co istotne, nawet jeśli zdecydujemy się na metodę deskowania to folia spokojnie może zastąpić klasyczną papę – mówią specjaliści z http://www.top-dach.com.pl/.

Podstawową rolą foli dachowej jest jej kontrola nad procesami związanymi ze skraplaniem się pary wodnej oraz gromadzenia się jej kropel. Wszystko to za sprawą specjalistycznej budowy, która uniemożliwia przepuszczanie wody, ale jednocześnie przepuszcza parę. Dzięki temu, nawet jeśli woda dostanie się pod pokrycie dachu, to nie zawilgoci izolacji, a jedynie spłynie po folii. Z drugiej strony para wodna przenikająca z wnętrza domu może bez problemów wydostać się przez folię na zewnątrz. Uniemożliwia to jej gromadzenie się w obszarze termoizolacji. Jest to o tyle istotne, że procesy skraplania i parowania są bardzo niebezpieczne dla drewnianej konstrukcji dachu jak i samej termoizolacji. Dzięki odpowiednio dobranej folii dachowej mamy pewność prawidłowo działającej izolacji termicznej. Folie dobrej jakości powinny charakteryzować się na tyle wysoką trwałością układania, aby nie doszło do ich uszkodzenia. Dodatkowo są one odporne na działanie wysokich i niskich temperatur, co daje możliwość ich mocowania niezależnie od warunków atmosferycznych.

Pomimo wielu zalet i dość szerokiego spektrum zastosowania, folie dachowe wciąż pozostają wyborem raczej drugiej kategorii. Jednak inwestorzy planujący budowę albo remont dachu powinni pamiętać, że folia dachowa to jeden z najważniejszych elementów dachu – podkreślają fachowcy z top-dach.com.pl. Jej koszt stanowi według uśrednionych szacunków około 2% całej budowy dachu, dlatego też nie ma konieczności oszczędzania na niej. Odpowiednio dobrany produkt jest gwarancją szczelnego i niezawodnego dachu na długie lata.