Jak wybrać karnisz?

karniszKarnisz, choć wydaje się być jedynie elementem przytrzymującym nasze dekoracyjne firany i zasłony, spełnia niebywale ważną funkcję ozdobną w mieszkaniu. Przed jego kupnem warto się zatem zastanowić, czy wpasuje się w wystrój danego pomieszczenia, jaki typ karnisza najlepiej się sprawdzi w naszym domu oraz który sposób montażu najlepiej sprawdzi się we wnętrzach.

Solidny i atrakcyjny

Oszczędzanie podczas wyboru karnisza nie jest dobrym pomysłem. Z reguły nie są to drogie części, ponadto przedmiot ten kupujemy jedynie raz na kilka lat, więc zadbajmy przede wszystkim o to, aby nam się podobał i cechował się odpornością na obciążenia. Kiedy już staniemy przed ostatecznym wyborem, musimy sobie zdać sprawę z tego, że nie potrzebujemy jednakowych karniszy do wszystkich pomieszczeń w naszym mieszkaniu – dobieramy element pasujący do wystroju konkretnego wnętrza, biorąc pod uwagę nasze plany dekoracyjne. Ważną kwestia jest bowiem, czy zamierzamy stosować same firanki, czy tez będziemy chcieli uzupełnić dekorację okienną zasłonami. Kiedy już wiemy, jaka funkcjonalność karnisza nam odpowiada, oraz w jakiej ma być utrzymanej stylistyce, wówczas poznajmy rozmiary wnęk okiennych i zwracamy uwagę na umiejscowienie grzejników i parapetów – firana nie powinna opadać na te elementy, lecz wystawać przed nimi.

Typy karniszy

Wydawałoby się, że mechanizm działania karnisza nie jest istotny, jednak osoby które tak myślą są w błędzie. Konstrukcja karnisza decyduje bowiem o rodzajach firanek, jakie będziemy mogli zastosować na naszych oknach. Wybierając model drążkowy musimy sobie zdawać sprawę z tego, że najlepiej sprawdzi się on na pojedynczym oknie – ten typ uniemożliwia bowiem przesuwanie tkanin z pominięciem wsporników. Karnisz taki cechuje się tradycyjnym mechanizmem, mianowicie posiada nasuwane na drążki kółka zakończone żabkami. Sprawdzi się więc w niewielkich pomieszczeniach, lub w sytuacji, kiedy zapragniemy posiadać osobną firankę na każdym oknie. W przypadku dekorowania dwóch okien jednocześnie zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest model szynowy, który gwarantuje wygodne przesuwanie firan i zasłon na całej długości drążka. Można także połączyć te dwa typy karniszy – podwójny karnisz umożliwia zastosowanie systemu szynowego oraz drążkowego – ten drugi doskonale sprawdza się w przypadku zasłon, zaś pierwszy gwarantuje bezproblemowe zawieszanie firan.

Mocowania tkanin

Kiedy już zdecydowaliśmy o rodzaju karnisza, wówczas pomyślmy, w jaki sposób chcemy do nich mocować nasze zasłony i firany. Jest to o tyle istotne, że znacząco wpływa na prezencję dekoracji okienne, a także że niektóre rozwiązania ułatwiają codzienne użytkowanie tych tkanin.

Żabki – klasyka gatunku. Wyjątkowo często stosowane aż do dzisiaj, choć powoli ustępują miejsca nowoczesnym oraz wygodniejszym rozwiązaniom.

Agrafki – sprawdzają się w przypadku tkanin dekoracyjnych z taśmą marszczącą. Wykonane są najczęściej z tworzywa sztucznego, więc nie trzeba ich odpinać od firan nawet do prania. W związku z tym doskonale sprawdzają się w karniszach szynowych, z których błyskawicznie zsuniemy zasłonę wraz z agrafkami.

Tunel – coraz częściej spotykane rozwiązanie. Jego popularność wynika z łatwego mocowania tkanin do drążka, gdyż model ten zakłada nasuwanie firan bezpośrednio na drążek – tkanina taka zakończona jest uszytym rękawem.

Ozdobne szelki i sznurki – niebywale atrakcyjne, lecz uciążliwe i mało praktyczne rozwiązanie. Materiał jest mocowany do karnisza za pomocą dekoracyjnych sznureczków, co prezentuje się wyjątkowo estetycznie, jednak wymaga dużego nakładu pracy podczas zawieszaniu i ściąganiu firan.

Artykuł powstał przy współpracy z siecią sklepów Castorama.pl