Jak ozdobić okno?

roletyModne firanki, zasłony i rolety dodadzą naszym oknom wyrazu. Dzięki odpowiedniemu przystrojeniu możemy sprawić, że wnętrze zyska niepowtarzalnego charakteru i stanie się przytulniejsze. Okno jest głównym źródłem przedostającego się do mieszkań światła, dlatego też bardzo ważne jest, aby to umożliwić.

Eleganckie i modne firany

Od lat najmodniejsze są białe firanki, chociaż coraz więcej osób wybiera je również w innych wersjach kolorystycznych. W sklepach znajdziemy je uszyte z różnych materiałów i w różnych fasonach. Dostępne są firany długie, krótkie, marszczone, gładkie i we wzory. Wszystko zależy od naszych upodobań i od naszego gustu. Bardzo ważne jest, aby dopasować firany także do wystroju wnętrza i panującego w nim stylu.

Gustowne zasłony

Zasłony mogą być zarówno dobrym elementem dekoracyjnym wnętrza, jak i skutecznie chronić przed słońcem i oczami spacerujących ulicą przechodniów. Fantazyjne zwory i kolory ożywią każde nudne wnętrze. Ważne jest, aby wybrać je w pasującej do pomieszczenia kolorystyce. W sklepach z firanami znajdziemy różnego rodzaju uchwyty i sznurki do upinania zasłon, które nadadzą im nowego charakteru.

Wygodne rolety

Coraz popularniejsze staje się również ozdabianie okien za pomocą rolet. W sklepach możemy kupić różne odmiany rolet. Do najpopularniejszych zaliczamy:

  • rolety zwijane: inaczej nazywane klasycznymi. Tego typu rolety są zarówno bardzo praktyczne, jak i uniwersalne. Dobrze sprawdzą się zamontowane zarówno w pokoju dziennym, sypialni, pokoju dziecinnym oraz innych pomieszczeniach mieszkalnych, jak i w oknach biurowych. Na rynku możemy znaleźć je w różnych wzorach, kolorach i rozmiarach. Dzięki temu z powodzeniem dopasujemy je do naszych okien i wystroju wnętrza. Rolety tego typu zwija się za pomocą sznureczka, który jest zamontowany z boku. Można je regulować ręcznie lub za pomocą silniczka. Wszystko zależy od modelu rolet, który wybraliśmy. Wśród rolet klasycznych wyróżnia się: rolety kasetowe (przylegające do okna dzięki zabudowie) oraz wolnowiszące. Pierwsze z nich są nieco droższe, ze względu na konieczność zainstalowania na ramie okna specjalnych prowadnic;
  • rolety rzymskie: to bardzo stylowa odmiana rolet. Rolety rzymskie świetnie nadają się do zamontowania w oknach pomieszczeń mieszkalnych. Dobrze sprawdzają się jako ozdoba okienna, gdyż są połączeniem uroku firan i wygody rolet. Rolety rzymskie do kuchni nadadzą pomieszczeniu charakteru i mogą być zamontowane także w oknach nad blatem kuchennym. Tego typu przysłona okienna dobrze ochroni przed światłem słonecznym. Jednakże podwinięta pozwoli mu przedostać się do wnętrza. Dzięki czemu jest bardzo funkcjonalna. W sklepach dostępne są różne wzory i modele;
  • rolety austryjackie: są bardzo efektowne i idealnie zastąpią firany. Dzięki specjalnemu sznureczkowi marszczy się je w fantazyjne wzory. Kupując tego typu rolety warto zwrócić uwagę z jakiego materiału są wykonane. Powinien on być dobrej jakości, gdyż ma to wpływ na ładne układanie się rolet.

Sprzątanie

Kuchnia jest miejscem, w którym należy często sprzątać, dlatego też warto zaopatrzyć się w specjalny mop parowy 5w1 od Mango, dzięki któremu utrzymanie czystości stanie się bardzo łatwe i przyjemne. W Mango dostępne są również rolety rzymskie w różnych kształtach i kolorach.