Jak w odpowiedni sposób dbać o ubrania

Dbanie o swoją garderobę jest bardzo ważne. Na szczęście nie jest też trudne. Wystarczy kilka drobnych zmian w codziennych przyzwyczajeniach, by nasze ulubione ubrania służyły nam na dłużej.

Już w sklepie…

Jakość ma znaczenie. Nie musimy oczywiście kupować najdroższych ubrań, jednak starajmy się wybierać te z lepszym składem. Kierujmy się zasadą, że lepiej kupić jedną porządną rzecz, zamiast kilku kiepskich. Tkaniny wyższej jakości nie zniszczą się zbyt szybko, a przy okazji pozwolą naszemu ciału oddychać.

Przechowywanie

Rzucenie ubrań na łóżko, czy krzesło i zapomnienie o nich sprawi, że szybko będziemy musieli wybrać się do sklepu. Dotyczy to szczególnie delikatnych tkanin. Warto zadbać o porządek w szafie. Dobrze dobrane wieszaki do absolutna podstawa. Odrzućmy te cienkie, metalowe na rzecz wyprofilowanych, które utrzymają nasze ubrania w odpowiedniej formie. Ma ta ogromne znaczenie w przypadku koszul. Starajmy się też, by były one zapięte i nie zsuwały się z wieszaka. Sukienki wizytowe lub ubrania delikatne przykrywajmy dodatkowo foliowym pokrowcem. Pozostałe rzeczy możemy złożyć w kostkę. Szczególną uwagę zwróćmy na wełniane swetry, które wisząc mogą się wyciągnąć.

Pranie i suszenie

Niewiele osób czyta metki na ubraniach, wrzucając wszystkie do pralki jednocześnie. Warto jednak zwrócić uwagę na to, czy dana rzecz może być uprana automatycznie, czy powinniśmy to zrobić ręcznie. Konieczna jest też segregacja na jasne i ciemne ubrania. Białe rzeczy z kolei warto prać osobno, by na dłużej zachować ich piękny wygląd. To, w jaki sposób będziemy następnie wszystko suszyć również ma znaczenie. Koszule warto zawiesić za pomocą spinaczy, tak by uniknąć zgięć. Niektóre ubrania możemy suszyć nawet na wieszaku. Z kolei ciężkie swetry powinny leżeć na płasko, woda może bowiem je zbytnio obciążyć.

Prasowanie

Wydawać by się mogło, że jest to stosunkowo prosta czynność. Jednak i tu zapominamy o przeczytaniu metki i staramy się wyprasować każdą rzecz w takiej samej temperaturze. To bardzo duży błąd. Powinniśmy ja dostosować do tkaniny i na przykład jedwab prasować w 90 stopniach. Starajmy się też prasować ubrania na lewą stronę, a te delikatniejsze przez szmatkę lub z użyciem pary. Okazuje się także, że ogromne znaczenie ma to, na czym prasujemy. Deska do prasowania leifheit jest wyposażona w specjalny pokrowiec, który znacznie ułatwia pracę z żelazkiem.