Jak łatwo zabezpieczyć przed wodą dach, balkon, taras?

Zabezpieczenie domu i jego otoczenia przed wilgocią to jeden z najważniejszych czynników decydujących o tym, czy konstrukcja posłuży długo. Zależnie od przeznaczenia warto wypróbować membrany, folie i szczelne masy bitumiczne.

Nawet drobna rysa w ścianie czy podłożu w pobliżu domu może być niebezpieczna. Jeśli dostanie się tam woda, a następnie zamarznie, może łatwo rozsadzić i jeszcze bardziej uszkodzić konstrukcję. W przypadku fundamentów może to oznaczać konieczność drogich i czasochłonnych napraw. Równie groźny jest nie do końca szczelny dach. Rozszczelnienie i dziury zdarzają się głównie w przypadku starych typów pokryć: eternitu czy papy. Choć powoli znikają one z polskich miast i wsi, na razie wiele osób wciąż woli zakonserwować taki dach, niż poświęcać czas i środki na położenie nowego. To szczególnie częste w przypadku budynków gospodarczych, gdzie takie stare pokrycia sprawdzają się dobrze. Jednak jak je zabezpieczyć, by służyły dłużej?

Membrany i folie

To prosty sposób, by w dane miejsce nie docierała woda. Wystarczy nabyć w sklepie budowlanym odpowiedni rodzaj membrany dachowej i zamocować ją tam, gdzie pojawiły się pęknięcia czy dziury. Dodatkowym plusem będzie izolacja od wiatru. Nowoczesne membrany odprowadzają przy tym parę wodną, dzięki czemu można uniknąć problemów z zawilgoceniem elementów konstrukcyjnych. To rozwiązanie gorzej sprawdzi się w przypadku balkonów i tarasów, gdzie da się je zamocować na etapie budowy. Później można jedynie zabezpieczyć membraną powierzchnię od wewnątrz, co niekoniecznie będzie dobrze wyglądać.

Samoprzylepna izolacja bitumiczna

Dobrą alternatywą może być samoprzylepna izolacja bitumiczna. Można ją przyklejać na zimno. Sprawdza się w przypadku świeżo wybudowanych tarasów czy murów, bo mogą one być podczas aplikacji jeszcze lekko wilgotne. To z kolei sprawia, że izolacja bitumiczna może być wykorzystana w dowolnym momencie, oszczędzając czas potrzebny na późniejsze poprawki. Najłatwiej można ją zastosować na prostych powierzchniach jak mury czy ściany tarasów. W przypadku zakrzywionych pod kątem dachów i rynien, położenie takiej izolacji może być nieco trudniejsze.

Szczelne masy bitumiczne

Na dachach najlepiej sprawdzają się szczelne masy bitumiczne do samodzielnego szpachlowania. Są one gęstsze niż folie, a więc jeszcze lepiej zabezpieczają przed czynnikami zewnętrznymi. Jednocześnie są elastyczne i można dowolnie dopasowywać je pod względem grubości i powierzchni do podłoża. Masa bitumiczna wygląda estetycznie i pomoże też odświeżyć wizualnie ścianę tarasu lub szopy. Często malowane są za jej pomocą wszystkie mury w warsztatach czy składzikach.

Dobrze prezentuje się też na dachu, więc warto zabezpieczyć w ten sposób wszelkie stare pokrycia papowe. Istnieją też rodzaje mas bitumicznych, którymi można pokryć kamienną lub płytkową okładzinę dla jej zabezpieczenia przed czynnikami zewnętrznymi. Kiedyś takie masy łatwo pękały pod wpływem mrozu, ale nowoczesne roztwory są bardziej elastyczne dzięki specjalnym mieszankom kauczukowym, które wchodzą w ich skład. Takie rozwiązanie to sposób na niedrogie i szybkie poprawienie parametrów domu, polecane szczególnie przed sezonem deszczowym.