Jak dopasować posadzkę do rodzaju wnętrza?

Urządzanie mieszkań czy domów nie jest zadaniem wybitnie trudnym, choć wymaga posiadania elementarnej wiedzy na temat wystroju oraz zasad dobierania kolorów. Oczywiście nie rozważamy tutaj projektowania wnętrza, ponieważ wiąże się to ze znajomością choćby podstaw architektury, w tym przepisów określających ułożenie instalacji elektrycznej.

My skupimy się jednak na tym, aby omówić zagadnienia związane bezpośrednio z aranżacją wnętrza, a w szczególności doboru posadzek do danej przestrzeni. Poświęcimy przy tym uwagę nowatorskim rozwiązaniom, takim jak panele winylowe oraz wykładziny dywanowe.

Jak rozróżniać wnętrza? Rozmiar to nie wszystko

Aby cokolwiek powiedzieć na temat urządzania wnętrza, trzeba usystematyzować kilka kwestii, o których większość z Was słyszała, ale niekoniecznie dobrze orientuje się w danej tematyce. Zatem, jak dzielić wnętrza? Kryteriów jest sporo, ale te najważniejsze to metraż danego pomieszczenia, a także sam jego układ. Chodzi tu oczywiście o kształt, ponieważ kwadrat, jak i bardzo długi prostokąt mogą zajmować taką samą powierzchnię, a przy okazji nie mieć ze sobą nic wspólnego.

Mówiąc o podłogach, nie możemy zapomnieć o wysokości danego pomieszczenia. Jest to często pomijany aspekt, ale wysokie przestrzenie są bardziej uniwersalne aniżeli ich niższe siostry. W mieszkaniu ważne jest również oświetlenie, więc pamiętajmy o oknach, ich ilości oraz generowanemu światłu, ponieważ ciemne pomieszczenia oraz jasne, urządza się w odmienny sposób.

Przegląd najpopularniejszych podłóg

W polskich domach niepodzielnie od lat królują panele proste, które wyparły podłogi drewniane oraz linolea. Przez wielu traktowane jako twory niegustowne i dość pospolite, są dość ciekawym sposobem, aby w niedrogi sposób pokryć posadzkę. Ich największą zaletą, oprócz ceny, jest różnorodność. Z łatwością można znaleźć ciemne, jak i jasne ich rodzaje.

Te pierwsze dobrze odnajdują się w wysokich pomieszczeniach, silnie oświetlonych4, ponieważ mają tendencję do zmniejszania optycznego przestrzeni. Za to jasne panele można uznać za naprawdę uniwersalne, ponieważ bez problemu odnajdują się w dowolnych pomieszczeniach. Problem również nie jest w ich przypadku kolor ścian, ponieważ zarówno odcienie bieli, jak i mocniejszych barw dobrze się z nimi komponują.

Panele winylowe, czyli odrobina funkcjonalności w oryginalnym wydaniu

Wspominaliśmy wcześniej o tym, że panele królują w polskich domach, ale w tamtym przypadku mieliśmy na myśli te zwykłe, drewnopochodne. Teraz nasza uwaga skupi się na nowocześniejszym rozwiązaniu, którym są panele winylowe. Wykonane są z wielu warstw tworzywa sztucznego, dzięki czemu odporne są na wilgoć oraz chodzenie po nich. Brzmi absurdalnie, ale niskiej jakości podłogi potrafią się wyginać po pewnym czasie, co w przypadku paneli winylowych nam nie grozi.

Wykładziny dywanowe, nie tylko w pokoju dziecinnym

Jeszcze kilka lat temu, dwoma filarami mieszkań były wykładziny oraz boazeria. Mniej więcej po roku dwu tysięcznym tendencja ta całkowicie się zmieniła i ciężko teraz doświadczyć pomieszczenia, w których któryś z tych elementów przetrwał. A szkoda, ponieważ wykładziny dywanowe mogą być ciekawym elementem wystroju, o ile z nimi nie przesadzimy.

Gdzie odnajdą się najlepiej? W pokojach dzieci, co wie każdy, ale i w salonie, a raczej jego części czy pokoju zabaw. Wielu z nas decyduje się na wydzielenie przestrzeni dla rodziny, w której nie ma telewizora i innych złodziei czasu i to właśnie tam wykładziny dywanowe odnajdą się najlepiej. Nie ma przecież nic lepszego niż gra z dziećmi w chińczyka na ciepłym dywanie, zamiast zimnej podłodze, prawda?

Podsumowując, dobranie rodzaju posadzki do wnętrza nie jest zadaniem trudnym. Wystarczy tylko zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów pomieszczenia, aby móc przypisać je do danego rodzaju pomieszczeń. Pamiętajmy przy tym, aby nie bać się wychodzić poza utarte schematy urządzania, ponieważ pozwoli to na stworzenie niepowtarzalnej przestrzeni. Idealnie nadadzą się do tego zaproponowane przez nas rodzaje posadzek, które można krótko określić jako nietuzinkowe.

Artykuł powstał dzięki firmie  Sagar z Opola, oferującej m.in. wykładziny obiektowe