Inteligentny system alarmowy

Nowoczesna automatyka stosowana w budownictwie ma za zadanie przede wszystkim zwiększać komfort mieszkańców i wyręczać w wielu codziennych czynnościach, ale doskonale sprawdza się także jako system zabezpieczający. Wszyscy jesteśmy narażeni na kradzieże, szczególnie w okresach urlopowych, kiedy mieszkanie zostaje na dłuższy czas puste. Można temu zaradzić, montując inteligentne instalacje alarmowe, które powstrzymają włamywacza i powiadomią o niebezpieczeństwie.

 

Automatyka nie tylko antywłamaniowa       

 

Nowoczesne instalacje sterujące są w stanie spełniać wiele funkcji naraz. Można przy ich pomocy zarządzać dopływem energii elektrycznej, sterować urządzeniami użytku domowego czy regulować temperatury w pomieszczeniach. Mogą one stanowić także ważny element systemu alarmowego, który powiadomi nas nie tylko o próbie włamania, ale także ostrzeże przed ulatniającym się gazem czy zaprószonym ogniem, uaktywniając tym samym urządzenia wentylacyjne lub gaszące, a w przypadku awarii hydraulicznych odetnie dopływ wody. Wszystko dostępne z poziomu panelu sterującego, uruchamiane za pomocą jednego przycisku i dostępne bezprzewodowo, aby montaż nie był kłopotliwy i nie wymagał kucia ścian oraz układania dużej ilości kabli.

 

Pokonajmy złodzieja inteligencją
W kwestii montażu instalacji alarmowych warto wziąć pod uwagę rodzaje systemów sterujących, czujników i sygnalizacji. Dom inteligentny posiada przecież instalacje spełniające wiele funkcji naraz, zatem należy zastanowić się, przed czym chcemy być chronieni i o jakich zdarzeniach ostrzegani. Panele LCD i klawiatury sensoryczne z pewnością będą dobrym rozwiązaniem nie tylko pod względem niezawodności, ale i łatwości obsługi sterowania, a czujniki na podczerwień wykryją każdy podejrzany ruch i zaalarmują o niebezpieczeństwie. Inteligentny system antywłamaniowy powinien wyposażony być także w odpowiedni system powiadamiania, najlepiej z własnym źródłem zasilania, gdyby doszło do przecięcia przewodów. W przypadku ulatniającego się gazu czy zaprószenia ognia z reguły wystarczą sygnały dźwiękowe, ale alarm antywłamaniowy powinien być zsynchronizowany ze światłem, które zapalając się, może spłoszyć włamywacza.