Dyble, kołki i kotwy stalowe – do czego służą?

Istnieje wiele metod łączenia ze sobą różnych płaszczyzn i mocowania na nich przedmiotów. Artykuły, o których będzie mowa w poniższym tekście, właśnie w takich sytuacjach będą przydatne. Okażą się niezbędne zarówno w przypadku osób, które dopiero budują własny dom, jak i tych, które robią remont. Wtedy też pomocne będą dyble, kołki i kotwy stalowe.

Dyble

Elementami często wykorzystywanymi na budowie oraz w domach są dyble, czyli inaczej wkręty. Wyglądają one jak gwoździe ze skrętem i zaostrzoną końcówką. Służą do łączenia ze sobą różnych rzeczy, przydadzą się podczas remontu, ale także przy okazji majsterkowania w przydomowym warsztacie. Mogą mieć różną długość oraz grubość, dlatego łatwo je dopasować do konkretnych potrzeb.

Wybierając odpowiedni rodzaj dybli, należy zwrócić uwagę na to, do jakiego typu materiału są one przeznaczone. Występują bowiem produkty wykonane z myślą o łączeniu metalu, drewna, czy choćby montażu w betonie. Muszą one być dobrej jakości, aby były wytrzymałe i nie złamały się już podczas wkręcania.

dyble-kolki-i-kotwy-stalowe-3.jpg

Kołki i kotwy stalowe

Wspomniane dyble wraz z kołkami montażowymi ułatwią zawieszenie obrazu, czy szafek na ścianie. W ogólnym podziale mówimy o kołkach uniwersalnych oraz specjalnego użytku. Tak naprawdę w wielu sytuacjach sprawdzą się te zwykłe, plastikowe uniwersalne kołki rozporowe. Ich zasada działania jest prosta, ponieważ w miarę wkręcania śruby, tylna część ulega rozszerzeniu i tym samym osadza pewnie całość w ścianie. W ten sposób śruba, czy też wkręt nie wysunie się pod wpływem ciężaru. Producenci często informują o maksymalnym obciążeniu. Oprócz tego istnieje bardzo dużo kołków specjalnych jak choćby te do gazobetonu.

Specjalnym rodzajem kołka jest kotwa stalowa. Ta ostatnia potrafi wytrzymać bardzo duże obciążenia, w związku z tym używa się jej na przykład do mocowania ciężkich elementów nośnych. Sprawdzi się w przypadku konieczności połączenia drewnianej konstrukcji do betonowego podłoża. Pozwala pewnie zamocować balustradę i wiele innych newralgicznych elementów.

dyble-kolki-i-kotwy-stalowe-2.jpg

Dyble, kołki i kotwy stalowe – kilka rad

Na końcu warto jeszcze zwrócić uwagę na kilka spraw, o których należy pamiętać, kupując takie akcesoria montażowe jak dyble, kołki i kotwy stalowe. Bardzo ważna jest jakość produktów, szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z dużym obciążeniem. Kolejna sprawa to odpowiednie dobranie potrzebnych wymiarów kołków i wkrętów, jeśli na przykład kupujemy je osobno i łączymy samodzielnie. Zastanawiając się nad wyborem tego typu artykułów, należy być świadomym, że każdy materiał budowlany wymaga użycia innego elementu. Trzeba więc zastanowić się, do jakich prac potrzebne nam są takie produkty.

Dobrze jest wziąć sobie do serca powyższe porady, a przy okazji zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię techniczną. Chodzi mianowicie o odpowiednią średnicę wywierconych otworów. Nie mogą być one za luźne. Złe dopasowanie elementów montażowych może być fatalne w skutkach i stanowić zagrożenie dla osób korzystających z efektów naszych prac.