Drobne zmiany w mieszkaniu – ogromny efekt. Sprawdź je!

Nie potrzeba wcale wielkich zmian, by osiągnąć efekt odświeżenia, a nawet odnowienia starych i męczących oko wnętrz. Przekonaj się, jak za sprawą wymiany kilku elementów przeobrazić swoje nudne mieszkanie w nowoczesne i dopasowane do Twoich potrzeb!

Najpiękniejsze w proponowanej przez nas przemianie jest to, że nie wymaga ona zrywania podłóg, malowania ścian ani rycia w nich celem zmodyfikowania instalacji. Jeśli poczujesz natchnienie – działaj śmiało. Nie ma jednak takiej konieczności.

 

Brama do sukcesu, czyli drzwi wewnętrzne

Podczas rozpatrywania zmian, jakie można wprowadzić do wnętrz, często pomija się element bardzo ważny – drzwi. Raz wstawione, muszą dopasować się do ścian, podłóg i mebli. Rzadko stanowią ozdobę samą w sobie, częściej robią za tło dla aranżacji właściwej.

Spychanie drzwi na drugi plan jest jednak błędem. Jeżeli są pomijane lub stanowią „zło konieczne”, nic dziwnego, że szybko przestajesz je zauważać i nie przechodzi Ci przez myśl, by podczas kolejnego delikatnego remontu wymienić właśnie je, nie zaś szafki czy stół. Szkoda, bo obecnie drzwi pokojowe występują w szerokiej gamie kolorów i rodzajów, przez co uczynienie ich bohaterem pierwszego planu wydaje się rewelacyjnym rozwiązaniem.

Nietypowy mebel wolnostojący sercem pomieszczenia

Jeśli najdzie Cię ochota na odświeżenie wyglądu pokoju i uznasz, że to najwyższy czas na wymianę mebli, zatrzymaj się na moment. Być może wcale nie potrzebujesz kupować nowych szafek, a wystarczy jedynie wzbogacić je o jeden mebel nieoczywisty, wyjątkowy. Weźmy na przykład modny w ostatnich latach babciny kredens w stylu vintage, rzeźbioną toaletkę z wielkim lustrem lub porządny dębowy masywny stół do pracy, gier, jedzenia i spędzania czasu z rodziną. To niby tylko jeden element, ale robi różnicę!

Jeśli jednak wiesz, że wymiana mebli jest konieczna, bo są stare i zniszczone, rozważ zakup jednego wyjątkowego. Nie będzie pasował do kompletu idealnie? Nic nie szkodzi. Zakupisz go na targu lub aukcji internetowej od poprzedniego właściciela? Jeszcze lepiej. Meble z duszą nadają pomieszczeniu charakteru.

Z właściwym oświetleniem lepiej zobaczysz piękne mieszkanie

Czasem zmęczenie pomieszczeniem wynika z jego ponurej atmosfery, ta zaś… z nieprawidłowego oświetlenia. Popularne lampy wiszące to główne źródło światła, niestety mają one szereg wad. Po pierwsze nie rozprowadzają światła równomiernie – w rogach pokoju będzie go znacznie mniej niż na środku – po drugie jeśli lampa została zawieszona na złej wysokości, światło w ogóle do rogów nie dotrze.

Dobrym rozwiązaniem, bez ingerowania w instalację i rozgałęzienia przewodów, jest zaopatrzenie się w lampy stojące oraz stołowe. Zwłaszcza w modele wyposażone w kilka źródeł światła, będziesz bowiem mógł skierować każdą żarówkę w innym kierunku. Ponadto podzielisz pomieszczenie na strefy – w strefie pracy potrzeba więcej świata, w strefie wypoczynku zaś mniej, chyba że lubisz wieczorami czytać książki.

A na dokładkę – dodatki!

O tym sposobie na zmianę aranżacji pokoju mówi się już od lat, wskazując na moc, jaka tkwi w dodatkach. Nic nie robi staremu pomieszczeniu równie dobrze, co nowe zasłonki, koc, poduszki czy dywanik. Bawiąc się stylami, łącząc faktury i eksperymentując z kolorami, możesz przenieść się na gorące Południe lub mroźną i zjawiskową Północ.

By podczas kupowania dodatków nie przepłacić, warto zaglądać do marketów budowlanych, na pchle targi oraz do second-handów. Są to miejsca, które oferują szereg fantastycznych przedmiotów w cenach atrakcyjniejszych od tych, które proponują modne butiki i salony z gadżetami.