Czym zasłaniać okno w dachu?

141941260906662200Ze względu na oszczędność miejsca coraz bardziej popularne są poddasza. Aby uzyskać dodatkową przestrzeń, właściciele domów urządzają na strychach pokoje, magazyny bądź pracownie. Okna w dachach spadzistych mają jednak to do siebie, że ciężej je zasłonić. Nie da się w nich powiesić firanek ani tradycyjnych polskich kotar. Pojawia się więc pytanie, co zrobić, aby mieszkając na poddaszu uchronić swoje oczy przed nadmiarem światła.

Tutaj istnieje kilka wyjść. Polscy producenci oferują szereg rozwiązań, pozwalających na przesłonięcie okna dachowego. Oto najbardziej popularne z nich:

Żaluzje – od długiego czasu bardzo popularne w naszym kraju. Składają się z poziomych listw (bardziej fachowo nazywanych lamelkami) zazwyczaj wykonanych z aluminium bądź z plastiku. Żaluzje są genialnym wynalazkiem, którego walory nie zawsze doceniamy. Dzięki temu, że możemy kontrolować nachylenie listw, posiadamy duży wpływ na ilość wpadającego do naszego pomieszczenia światła.

Rolety dachowe – to rozwiązanie z kolei dużo lepiej chroni przed wpadającymi przez okno promieniami słońca. Żaluzje w każdym możliwym ustawieniu będą wpuszczały odrobinę światła. Natomiast niektóre rolety potrafią zasłonić okno niemal całkowicie. Podobnie jak w wypadku powyższego rozwiązania możliwa jest kontrola tego, jak dużą część okna zasłaniamy.

Plisy okienne – najmniej znane w Polsce rozwiązanie. Jego liczne zalety mogą jednak sprawić, że szybko stanie się popularne. Chciałbyś, aby pokój był oświetlony naturalnie, ale przeszkadza Ci jeden promień, który w tym momencie zbyt mocno razi? Jeśli zamontujesz plisy, będziesz mógł niemal dowolnie kontrolować ich ustawienie. Dzięki bocznym prowadnicom zawęzisz zasłonięcie okna zarówno od góry, jak i od dołu. Ponadto plisy posiadają wyjątkowe walory dekoracyjne. Często są wykonane z półprzezroczystego poliestru. Jeśli więc zamontujesz je w oknach, nie uzyskasz całkowitej ciemności. Zamiast tego do pomieszczenia będzie wpadało przytłumione światło nasączone Twoim ulubionym kolorem.

Budujesz lub remontujesz dom z poddaszem użytkowym? Zdecyduj się na innowacyjne rozwiązanie i załóż w oknach dachowych plisy.