Blachodachówka – zalety i wady

cottage-768889_960_720Osoby, które zdecydowały się na budowę domu, muszą podjąć wiele trudnych decyzji. Takie wybory dotyczą także zakupu konkretnych materiałów budowlanych, w tym pokrycia dachowego. Większość inwestorów szuka w takim przypadku rozsądnego połączenia korzystnej ceny z dobrą jakością.

Blachodachówka – zalety

Ten bardzo popularny materiał ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jego cena jest korzystna, zwłaszcza w porównaniu z innymi pokryciami, na przykład tradycyjną dachówką. Jednocześnie jest to również rozwiązanie, wyróżniające się dosyć dobrą jakością. Być może jego trwałość nie należy do najwyższych, jednocześnie jednak dach z blachy może przetrwać wiele lat w dobrym stanie bez konieczności napraw, czy konserwacji.

Dużym plusem stosowania blachodachówki jest również łatwy, szybki montaż elementów z tego materiału. Szybsze zakończenie budowy skraca czas oczekiwania na wymarzony dom, jednocześnie jest bardzo korzystne, ponieważ pozwala na zmniejszenie kosztów wykonywanych prac.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania to także wybór różnych tłoczeń oraz kolorów. Dzięki temu można wybrać pokrycie dachu, które będzie idealnie pasować do budowanego domu, niezależnie od jego stylu architektonicznego.

Wady blachodachówki

Jak każdy inny materiał stosowany w budownictwie, blachodachówka ma również kilka wad, na które trzeba zwrócić uwagę. Na pewno nie można uniknąć porównania tego materiału z alternatywnym rozwiązaniem, jakim jest zastosowanie tradycyjnej dachówki ceramicznej.

Ceramiczna dachówka charakteryzuje się przede wszystkim znacznie większą trwałością, jest odporna na zarysowania oraz inne uszkodzenia, a także nie traci swoje atrakcyjnego koloru. Jednocześnie trzeba jednak liczyć się z tym, że wykorzystanie takiego materiału będzie związane ze znacznie wyższymi kosztami oraz z koniecznością przygotowania mocniejszej więźby dachowej, co również dodatkowo zwiększy wydatki.

Blachodachówka – godna polecenia?

Czy pokrycie dachu blachodawchówką można więc rzeczywiście polecić inwestorom, budującym dom jednorodzinny? Na pewno takie rozwiązanie jest warte brania pod uwagę, ponieważ mimo swoich wad stanowi propozycję, która łączy niezłą jakość z niskimi wydatkami. Nie da się ukryć, że ten materiał zyskał tak dużą popularność, ponieważ jego wybór jest bardzo korzystny z punktu widzenia przeciętnego inwestora, szukającego sposobów na obniżenie kosztów budowy bez stosowania rozwiązań o zbyt niskiej jakości.

Na rynku dostępne są różne rodzaje takiego pokrycia, które charakteryzują się odmiennymi parametrami, w tym różną trwałością. Warto zapoznać się z dostępnymi możliwościami oraz dokładniej poznać ich właściwości przed zainwestowaniem w konkretny materiał Najlepiej zdecydować się na zakup produktu posiadającego odpowiednie zabezpieczenia, na przykład przed porastaniem mchem, ale także przed uszkodzeniami mechanicznymi, takimi jak zarysowania lub zniekształcenia. Dzięki temu dach zachowa estetyczny wygląd i pomimo upływu czasu będzie stanowił efektowną ozdobę całego budynku.

Artykuł opracowany we współpracy z Budmax-Metal