Aranżacja wnętrz: połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym

141639067715371400Aranżując wnętrze salonu, kuchni czy też sypialni najczęściej wybieramy pomiędzy stylem klasycznym a nowoczesnym. Często zdarza się, że każde pomieszczenie urządzamy w innym stylu. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że styl klasyczny i nowoczesny mogą się doskonale uzupełniać nawet w obrębie jednego pomieszczenia.

Przyciągające się bieguny

Nie da się ukryć, że omawiane style aranżacji wnętrz różnią się od siebie w sposób zasadniczy.  Klasyka to przede wszystkim ciepłe kolory w odcieniach beżu i brązu. Styl klasyczny to jednolite kolory pozbawione zbędnych wzorów czy różnego rodzaju motywów. Styl nowoczesny jest zupełnym przeciwieństwem klasyki. Nowoczesne, proste formy ocierające się o minimalizm wyraźnie różnią się od typowych dla stylu klasycznego elementów. Jak zatem zgrabnie i ze smakiem połączyć te dwie przeciwności? I czy aby na pewno efekt spełni nasze oczekiwania?

Styl dominujący

Pierwszym i najważniejszym krokiem, podczas aranżacji, będzie określenie stylu, który ma dominować w danym pomieszczeniu. Mamy do wyboru nowoczesne wnętrze z klasycznymi dodatkami lub…wersję odwrotną, czyli pomieszczenie w stylu klasycznym uzupełnione nowoczesnymi elementami.

Kwestią fundamentalną podczas łączenia stylów będzie odpowiednio dobrana kolorystyka. Należy skupić się na jasnych barwach takich jak biel, szarość oraz beż. Dlaczego? Przede wszystkim powodują one, że pomieszczenie staje się optycznie większe. Nie przytłaczają a raczej pozwalają nam oddychać „pełną piersią”. Oczywiście nie oznacza to, że nie możemy wprowadzić do pomieszczenia akcentów kolorystycznych. Musimy jednak robić to z umiarem.

Jak to wygląda w praktyce?

Skoro poznaliśmy już teorię dotyczącą łączenia stylów to teraz czas najwyższy sprawdzić powyższe wskazówki w praktyce. Zastosowanie bieli i szarości pozwoli na uzyskanie nowoczesnego designu. Jasny kolor ścian oraz podłoga z płytek ceramicznych o odpowiedniej fakturze będą wyrazem nowoczesności, ale także luksusu. Podobną formę, w stylu nowoczesnym, powinniśmy zachować dobierając meble. Dzięki temu uzyskamy spójne wnętrze, które jednocześnie da nam duże możliwości wzbogacenia o klasyczne dodatki. Świetnym pomysłem może być połączenie mebli fornirowanych z płytkami gresowymi w szarej kolorystyce. Innym, bardzo trafionym połączeniem może okazać się kompilacja płytek oraz elementów ze szkła. Wysokiej klasy posadzka z płytek ceramicznych oraz ława z hartowanego szkła mogą dać niesamowity efekt. Podobnie będzie w przypadku elementów wykonanych ze stali chromowanych. Stal świetnie komponuje się ze szkłem tworząc bardzo nowoczesne formy.

Wielu osobom wydaje się, że stosowanie płytek w salonie lub sypialni nie jest dobrym pomysłem. Na pierwszy rzut oka wydają się one zimne i niezbyt przytulne. Nie jest to jednak prawdą. W gruncie wszystko zależy bowiem od wyboru rodzaju płytek. Decydując się na ciepłe (beż, brąz) kolory mamy gwarancję stworzenia przyjemnego i ciepłego wnętrza. Całość doskonale może uzupełnić gustowna wykładzina. Klasyczna podłoga oraz nowoczesny dywan typu shaggy to kolejny przejaw łączenia stylów w ramach jednego pomieszczenia.

Kuchnia a łączenie stylów

Powyższe przykłady odnosiły się głównie do pomieszczeń takich jak salon czy sypialnia. A jak będzie w przypadku kuchni? Czy i ona jest podatna na połączenie stylu klasycznego z nowoczesnym? Z pewnością tak. Jako, że jest to pomieszczenie relatywnie mniejsze musimy zachować szczególną ostrożność, aby utrzymać właściwe proporcje między stylem dominującym a dodatkami. Decydując się na nowoczesny wzór płytek na posadzce oraz meble w takim samym stylu powinniśmy zadbać o klasyczne dodatki kuchenne, które złamią nieco jednostajny charakter pomieszczenia. W tym przypadku nie należy przesadzać z ilością. Kuchnia, jako stosunkowo małe pomieszczenie, wymaga umiarkowanego minimalizmu.

Oczywiście możemy zdecydować się na odwrotna konfigurację a więc styl klasyczny z ciepłą koorystyką posadzki, ścian i mebli wzbogacone nowoczesnymi dodatkami ze szkła i stali. Pewną dozę stylu modern uzyskamy nawet dzięki odpowiednio dobranej zastawie stołowej. Oryginalne, kwadratowe talerze w jednolitej barwie (biel, czerń) będą stanowiły idealny kontrast dla klasycznego wnętrza.

Łączenie stylów nie należy do prostych zadań. Cały proces musi być dokładnie przemyślany i zaplanowany. Z drugiej strony mnogość rozwiązań jeżeli chodzi o podłogi, kolorystykę ścian, meble czy wreszcie dodatki daje nam spore pole do popisu.

Interesujące pomysły dotyczące podłóg w stylu klasycznym i nowoczesnym znajdziecie Państwo na stronie http://domar.pl//.