5 powodów dla których warto wyposażyć dom w oświetlenie LED

ledZastanawiasz się czy warto zmienić domowe oświetlenie z klasycznego na ledowe? Istnieje co najmniej kilka argumentów przemawiających na jego korzyść, zarówno pod kątem użytkowym, jak i czysto estetycznym.

Stały poziom oświetlenia

Sporym mankamentem świetlówek jest niestabilność ich światła. Nie dość, że o włączeniu długo się rozgrzewają, to nieciągłe widmo generowanego przez nie światła sprawia, że oczy szybciej ulegają zmęczeniu. Na tym nie koniec. W chłodniejszych pomieszczeniach ich efektywność spada, co nabiera sporego znaczenia zimą. Co gorsza wraz z czasem użytkowania stopniowo tracą one moc, zdarza się nawet, że o jedną trzecią.

Dla porównania oświetlenie ledowe działa w pełni stabilnie. Zaraz po włączeniu świeci pełną mocą, nie ma efektu jarzenia się i nie ćmi w zimnym otoczeniu. Po prostu w każdych warunkach działa tak samo.

Uniwersalność

Technologię LED używa się na cały szereg sposobów. Obok żarówek idealnie dostosowanych do wykorzystania ich jako główne źródło światła w pomieszczeniu istnieją również diody o mniejszej mocy. Chodzi tu o dostępne między innymi w sklepie Ledco.pl małe lampki, przeznaczone do doświetlania kuchennego bufetu, biurka, czy szaf wnękowych. Rozwiązanie takie sprawdza się również przy lustrach – gdzie często wskazane jest dodatkowe rozjaśnienie.

Możliwości aranżacyjne

Fakt, ze oświetlenie ledowe bazuje na diodach, które wcale nie muszą być duże, dostarcza całego wachlarzu możliwości. Obok standardowych lamp oraz wspomnianych wyżej lampek pomocniczych na rynku funkcjonują taśmy LED i pojedyncze zestawy diod, które wykorzystywane są w celach dekoracyjnych – oczywiście jeśli ich moc będzie odpowiednio niska. Elementy te często stosowane są do podświetlenia półek, czasem również stołów.

Przyjazność dla środowiska

Gdy przepisy unijne doprowadziły do ograniczenia handlu tradycyjnymi żarówkami, zyskali na tym głównie producenci świetlówek. Szybko jednak pojawiły się komentarze, że nie jest to zbyt dobry kierunek ze względu na obecną w tych ostatnich rtęć. Co prawda ilość tego pierwiastka w typowej żarówce jest niewielka, ale jednak wystarczy, by ewentualne stłuczenie jej było sporym problemem. Tymczasem żarówki ledowe nie dość, że same w sobie są dość odporne na wstrząsy, to na dodatek ich wyrzucenie jest bezpieczne. Jest to jednak dość odległy scenariusz, bo prędko się nie zużyją.

Oszczędność

Wiele osób waha się przed wypróbowaniem oświetlenia LED ze względu na koszt żarówek tego typu. Podejście takie jest nie do końca słuszne, gdyż mimo wysokich cen zakupu samo użytkowanie jest wyraźnie tańsze, niż w przypadku halogenów – o żarówkach tradycyjnych nie wspominając.

Oszczędności te wynikają z dwóch kwestii. Po pierwsze LEDy pobierają mniej prądu, zaś po drugie nim się zużyją minie naprawdę sporo lat bez potrzeby ich wymiany.