5 najczęstszych błędów podczas wyboru rolet

Wydawałoby się, że zakup przesłon na okno to żadna filozofia. A jednak brak wiedzy na temat mechanizmu działania rolet i ich funkcjonalności może sprawić, że z zakupu i montażu nie będziemy zadowoleni.

 

  • Roleta zbyt prześwitująca

Rolety transparentne – w zależności od koloru – przepuszczają mniej lub więcej światła. Jasne rolety, bez względu na to, czy będą wykonane z cieńszego czy trochę grubszego materiału zawsze będą wpuszczać do wnętrza więcej promieni słonecznych niż roleta o ciemnej barwie. Oczywiście grubość materiału pomiędzy roletami transparentnymi nie różni się bardzo. Jeśli zależy nam na znacznym zaciemnieniu pomieszczenia, np. sypialni, to należy wybrać rolety podgumowane 100% zaciemnienia.

  • Nieodpowiedni rozmiar rolety i niedokładanie wykonany pomiar okna

Niezależnie od tego, czy kupujemy rolety gotowe czy mini rolety na wymiar, podstawą jest odpowiednie zmierzenie okna. Aby wybrać idealny rozmiar rolety, trzeba dokonać pomiaru szyby i do uzyskanego wymiaru dodać od 3 cm do maksymalnie 6 cm.

Częstym błędem nabywców jest zakup rolety zbyt szerokiej, która zamiast jedynie delikatnie przysłaniać szybę, zachodzi również na klamkę, co nie tylko utrudnia otwieranie okna przy rozsuniętej rolecie, ale przede wszystkim nie pozwala na dokładne przyleganie rolety do powierzchni okna. Ponadto, jeśli roleta jest zbyt szeroka, to nie ma możliwości powieszenia jej na skrzydle okna.

Zakup rolety na szerokość światła szyby będzie zaś owocował prześwitami pomiędzy krawędzią rolety a szybą. W przypadku zwykłej rolety tekstylnej wygląda to nieestetycznie i obniża jej funkcjonalność. Przy rolecie 100% zaciemnienia sprawia, że traci ona swoje właściwości zaciemniające.

  • Zły dobór koloru rolety

Obecnie każdy producent oferuje przynajmniej kilka, a niekiedy nawet kilkanaście kolorów rolet. Sklep DecoDesign mini rolety na wymiar ma aż w kilkudziesięciu różnych kolorach. Kolor rolety stanowi swoisty filtr i zmienia barwę światła w pomieszczeniu. Może ochładzać i ocieplać pomieszczenie.

Na to, jak kolor rolety będzie wpływał na kolorystykę pomieszczenia, wpływa też temperatura wpadającego do pomieszczenia światła. Przykładowo, jeśli pokój znajduje się od wschodu (czyli wpada do niego dość zimne słońce), ściany w pokoju są białe, a rolety będą miały zimny, niebieski odcień, to pokój będzie wyglądał na chłodny i sterylny. Z kolei pomarańczowe rolety od zachodu nadadzą światłu dodatkowej miękkości i przytulności. To świetny efekt do sypialni czy pokoju dziennego, ale niekoniecznie do gabinetu, w którym chcemy się skupić.

  • Rolety, które łatwo się brudzą

Podczas wyboru rolety rzadko kiedy zwracamy uwagę na to, z jakiej tkaniny ją wykonano. A to błąd. Roleta ze sztucznego materiału (100% poliestru), nie przyjmuje tak łatwo kurzu, nie gniecie się i można ją łatwo odkurzyć. Roleta z materiałów naturalnych (len bądź bawełna) będzie szybko przechodzić kurzem i zapachami. Znacznie trudniej ją też wyczyścić.

  • Rolety kiepskiej jakości

Nierówno przycięta tkanina, przebarwienia czy niedoskonałości wynikające z błędów podczas produkcji masowej – na to wszystko można się natknąć po wyjęciu rolety z opakowania. Winą jest niska jakość wykonania importowanych rolet. Aby mieć pewność tego, że roleta będzie solidna, lepiej zdecydować się na rodzimego producenta, który nie tylko dba o jakość wykonania, ale również umożliwia dokupienie akcesoriów dodatkowych.