4 mity na temat podłogi drewnianej

Złe opinie o podłogach drewnianych wynikają przede wszystkim z braku wystarczającej wiedzy na temat odpowiedniej pielęgnacji naturalnego drewna. Zanim porzucisz marzenia o szlachetnym parkiecie czy posadzce z drewnianych desek w obawie przed trudnościami w konserwacji podłogi, zapoznaj się z poradami specjalistów.

Eksperci ze sklepu Dobre Dla Domu rozprawiają się z najpopularniejszymi mitami dotyczącymi podłogi drewnianej.

Mit 1: Podłoga drewniana nie sprawdza się w łazience

To prawda, że nie każdy rodzaj desek podłogowych nadaje się do stosowania w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności. W łazience zdają egzamin gatunki drewna o niskim współczynniku kurczliwości (nie odkształcą się pod wpływem kontaktu z wodą). Stabilne są przede wszystkim odmiany egzotyczne:

  • tek,
  • iroko,
  • merbau,
  • doussie.

Można bez obaw stosować je na podłodze w łazience.

Mit 2: Podłogi drewniane nie są trwałe i łatwo się niszczą

Każda posadzka – zarówno wykonana z paneli podłogowych, jak i z naturalnego drewna – niszczy się w wyniku eksploatacji. Dlatego na podłogi przeznaczone są przede wszystkim twarde gatunki, takie jak: dąb, orzech czy odmiany egzotyczne. Odpowiednio zabezpieczone (lakierem lub olejem) i pielęgnowane naturalne drewno zachowa trwałość nawet przez ponad 100 lat! Jeśli wierzchnia warstwa ulegnie porysowaniu – posadzkę należy wycyklinować. Zabieg ten zazwyczaj wykonuje się co 10-15 lat.

Tymczasem panele podłogowe to zazwyczaj zakup na maksymalnie kilkanaście lat.

Mit 3: Podłogi drewniane są trudne do czyszczenia

Podłogę drewnianą na co dzień czyści się tak samo, jak tę ułożoną z paneli – posadzkę należy regularnie odkurzać i zmywać wilgotną ściereczką lub mopem (trzeba jedynie pamiętać, że nie mogą być one bardzo mokre!). W przypadku naturalnego drewna powinno się jednak używać nie silnych detergentów, a preparatów przeznaczonych do podłóg drewnianych.

Mit 4: Podłogi drewnianej nie można układać na ogrzewaniu podłogowym

Ogrzewanie podłogowe nie wyklucza możliwości ułożenia posadzki z naturalnego drewna. Podobnie jak w przypadku pomieszczeń wilgotnych należy wybierać gatunki o niskim współczynniku skurczu. W tym przypadku lepiej od litego drewna sprawdzą się deski warstwowe. Krzyżowe ułożenie warstw ogranicza bowiem pracę drewna. Warto również układać deski nie grubsze niż 1,5 cm – w innym przypadku skuteczność ogrzewania może zostać ograniczona.